Dečja i adolescentna ginekologija Srbije

Vaginalni prsten

Nov oblik hormonske kontracepcije, vaginalni prsten, je od nedavno dostupan i u Srbiji. Ovaj moderan vid zaštite od neželjene trudnoće sadrži dve vrste polnih hormona – etonogestrel i etinilestradiol koje postepeno otpušta u cirkulaciju nakon intravaginalne primene. Zbog male količine hormona koje otpušta, svrstava se u niskodozne kombinovane hormonske kontraceptive.

Deluje poput kombinovane kontraceptivne tablete, ali za razliku od tableta koje se moraju uzimati svaki dan, vaginalni prsten se primenjuje jedanput mesečno. Vaginalni prsten je fleksibilan i transparentan, spoljašnjeg dijametra 54mm i poprečnog preseka 4mm. Veoma je jednostavan za primenu. Korisnica može sama staviti i izvaditi prsten iz vagine. Lekar bi trebalo da je posavetuje kada početi i kako koristiti prsten.

Vaginalni prsten se stavlja prvog dana menstrualnog ciklusa i ostaje u vagini naredne 3 nedelje. Nakon 3 nedelje kontinuirane primene, sledi perid od nedelju dana bez prstena. Nakon nedelju dana bez prstena stavlja se novi prsten.

Za stavljanje prstena trebalo bi zauzeti odgovarajući komforan položaj, npr. stojeći položaj sa jednom podignutom nogom (kao na stepeniku), čučeći ili ležeći položaj.

Prsten bi trebalo presaviti i staviti duboko u vaginu. Tačna pozicija prstena u vagini nije neophodna za kontraceptivni efekat. Prsten se, nakon 3 nedelje, može ukloniti na 2 načina: savijanjem kažiprsta ispod prstena ili hvatanjem prstena između kažiprsta i srednjeg prsta, i izvlačenjem napolje.Vaginalno krvarenje počeće 2-3 dana nakon uklanjanja prstena.

Ako se prsten slučajno nađe van vagine, trebalo bi ga oprati hladnom ili mlakom vodom i vratiti odmah u vaginu. Efikasnost kontracepcije nije smanjena ako je prsten bio van vagine manje od 3 sata.

Efikasnost vaginalne kontracepcije je moguće uporediti sa efikasnošću kombinovanih oralnih kontraceptiva (tableta). Za razliku od tableta koje zahtevaju svakodnevnu primenu prsten
se aplikuje jednom mesečno.

Prsten, poput kontraceptivnih pilula, ne pruža zaštitu od HIV infekcije ili bilo koje druge polno prenosive bolesti.

12. simpozijum dečije i adolescentne ginekologije Srbije